Šta je sinusitis?
Sinusitis predstavlja upalu nazalnih šupljina. Može biti izazvan prehladom, alergijskim rinitisom, nosnim polipima (izraslinama na sluzokoži nosa) i sl. Postoji nekoliko tipova sinusitisa: akutni – upala traje oko 4 nedelje ili manje; subakutni – upala traje 4 do 8 nedelja; hronični – simptomi i upala traju oko 8 nedelja i ponavljaju se godinama; i recidivirajući sinusitis – nekoliko upala u toku godine.
Prirodni lekovi za sinuse i sinusitis?
Recept koji posebno izdvajamo kao efikasan i koji se koristi odavno je naparavnje odnosno inhalacija sa mešavinom lekovitog bilja, jednostavan je i potrebno je bar 20 minuta naparavanja. Za ovu metodu potrebno je po četiri jelovne kašike kamilice i žalfije.
Priprema: U veliki lonac dodati 3 litra vode, stavite na ringlu da voda proključa. Kada voda proključa dodajte po 4 kašike gore pomenutog bilja. Nakon toga krećete sa naparavanjem iznad šerpe tako što preko glave stavite peškir i zatim udišete paru. Postupak treba da traje bar 20 minuta, nakon čega ćete osetiti poboljšanje i lakše disati.
Inhalacija – u šerpu sipajte 5 šolja vode i zagrejte do ključanja. Zatim dodajte 2-3 kapljice eukaliptusovog ulja. Preko glave stavite peškir, približite se šerpi i duboko udišite paru, ali pazite da se ne izgorite. Proces ponavljajte 2-4 puta na dan. Umesto eukaliptusa, na isti način, u vodu možete dodati i kamilicu, nanu, ruzmarin, zalfiju ili med kao u prethodnom receptu. Važno je znati da inhalaciju sa uljem eukaliptusa ne smeju koristiti osobe sa srčanim i nervnim oboljenjima, trudnice, deca i stare osobe.
Obloga od rotkvica – rotkvice su veoma efikasan lek za pročišćavanje sinusa od sluzi. Za oblogu vam je potreban 1 crni luk i 6 rotkvica. U blenderu izmiksujte crni luk i rotkvice. Dobijenu smesu nanesite na gazu, gazu stavite preko sinusa i držite 30min do 1h.
Toplo-hladna obloga – jednu posudu napunite toplom a drugu hladnom vodom. Krpu ili peškir umočite u toplu vodu i stavite na predeo nosa. Obloga neka stoji 2min. Zatim drugu krpu ili peškir umočite u hladnu vodu i držite na predeo nosa 30 sekundi. Naizmenično stavljajte obloge. Ova metoda ublažava bol i upalu.
Slani rastvor – u čašu tople vode pomešajte 1/3 kašičice soli sa malo sode bikarbone. Glavu nagnite nazad, zatvorite jednu nozdrvu, a u drugu nozdrvu kapaljkom za nos nanesite rastvor. Zatim izduvajte nos i proces primenite i na drugoj nozdrvi. Ovim procesom pročišćavate nosnu šupljinu i smanjujete upalu.
Kapi od belog luka – beli luk je višenamenski lek koji se koristi i za sinusitis. Antibakterijska i antivirusna svojstva belog luka ublažavaju ili otklanjaju upalu. Kapi za nos od belog luka možete napraviti na sledeći način: izgnječite beli luk i pomešajte ga sa 4 kašičice vode. Sa kapaljkom za nos u obe nozdrve ukapajte po 10 kapljica. Proces ponavljati 2-3 puta na dan dok ne nestanu simptomi sinusitisa. Takođe, ove kapi možete upotrebljavati jednom dnevno kao preventivu.
Čaj od kamilice – već je rečeno da kod upale sinusa pomaže inhalacija sa kamilicom. Takođe pomaže i ako tokom upale pijete nekoliko šolja čaja od kamilice na dan.
Pritiskanje – na obe strane nosa prislonite palčeve i lagano pritiskajte hrskavicu oko 30 sekundi. Zatim opustite palčeve pa opet pritisnite, i tako nekoliko puta.
Opšte preporuke:
Pijte dosta tečnosti, jer se tako sprečava nagomilavanje sluzi u nosu.
Peškir navlažite toplom vodom, stavite ga preko lica, držite 5-10min nekoliko puta na dan.
Udišite topao i vlažan vazduh dok se tuširate.
Izbegavajte hladan i suv vazduh.
Kada izduvavate nos, to uradite nežno, bez pritiskanja i naprezanja nosa.
Izbegavajte alkohol, jer alkohol može da izazove upalu sluznice nosa i sinusa.
Pažljivo upotrebljavajte sprejeve za nos. Ovi sprejevi ne treba da se koriste više od 3 dana, jer preterana upotreba može pogoršati stanje i izazvati zavisnu upotrebu.
Nema komentara:
Objavi komentar